0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

HW-GROUP WLD SU KAÇAĞI SENSÖRÜ SU BASKINI ÇÖZÜMÜ UYGULAMA

Su Baskını | Su Sızıntısı ProblemleriAlgılama | Uzaktan İzleme | Yönetim

Su Kaçağı Tespit Sistemi Neden Su Baskını Dedektöründen Daha İyidir?


Birçok işletmede suyun tespiti önemlidir. Tesisinizde suyun varlığını tespit etmenin farklı yolları vardır. HW grubu, tesisinizi sizi tehdit edebilecek her türlü su hasarına karşı korumak için geliştirilen Sensör kablosuyla Su Kaçak Tespiti (WLD) konusunda ideal çözümü sunar. Ayrıca tek noktada Su baskını tespiti için de basit bir sensör sunuyoruz. Bu makalede, Algılama kablosuyla Su Kaçağı Tespiti ile Su Baskını sensörüyle basit nokta su tespiti arasındaki fark açıklanmaktadır.

Su Kaçağı Tespiti, tüm kablo uzunluğu boyunca suyu algılayan bir algılama kablosu ve su oluşması durumunda alarm iletebilen bir WLD cihazı (WLD2 / NB-WLD / …) kullanır (kablonun herhangi bir yerine birkaç damla yeterlidir) ). Noktasal su algılama sensörleri suyu yalnızca 1 noktada algılayabilir (dedektörün tamamen su altında olması gerekir) ve ayrıca alarmı tetikleyen bir izleme cihazına (STE2 / Poseidon2 / …) bağlanır.

Su Algılama: Su Baskını Sensörüne Karşı Su Algılama Kablosu

Algılama kablosuyla Su Kaçağı Tespiti, basit noktasal su tespitinden daha pahalıdır. Ancak WLD odadaki suya çok daha hızlı tepki verir. Erken uyarı sayesinde BT veya diğer altyapının ciddi zarar görmesi önlenebilir. BT’de, veri merkezlerinde, teknolojide, tıp sektöründe veya herhangi bir su hasarının çok pahalı olacağı herhangi bir yerde algılama kablosuyla Su Kaçağı Tespiti önerilir.

Algılama kablosuyla Doğru Su Kaçağı Tespiti, sıvının ilk birkaç damlasıyla tetiklenen erken uyarı sayesinde maliyetli hasarlardan kaçınmanıza yardımcı olur. armlar ile uyarılırsınız. Taşkınlara ek olarak, cihaz ayrıca daha fazla güvenilirlik için bağlı olmayan veya hasarlı algılama kablolarını da algılar.

Su Kaçağı Tespitini bir algılama kablosuyla kullandığınızda, izlenen oda/bölgenin herhangi bir yerindeki ilk damlaları tespit edebilirsiniz. Erken uyarı sayesinde BT veya diğer altyapının ciddi zarar görmesi önlenebilir.

BT’de, veri merkezlerinde, teknolojide, tıp sektöründe veya herhangi bir su hasarının çok pahalı olacağı herhangi bir yerde algılama kablosuyla Su Kaçağı Tespiti önerilir. Veri merkezlerinde yükseltilmiş zeminlerin altına algılama kablosu yerleştirilebilir, borular boyunca sarılabilir, duvarlar boyunca yönlendirilebilir vb. Her ihtiyaca özel çözümler mümkündür.

 

 • Kapsama alanı boyunca suyu algılar.
 • Suyun ilk birkaç damlasını anında algılar, reaksiyon süresi 1-5 dakikadır.
 • İlk kurulum maliyeti göreli olarak yüksektir.

Tanımlı Noktada Su Baskını Algılama


Su baskını dedektörleri önceden belirlenmiş bir noktada su varlığını izler. Bu, eğer su doğrudan dedektörün çevresinde birikmiyorsa, dedektörlerin odadaki küçük su sızıntısını tespit edemeyeceği anlamına gelir. Alarmın gönderilebilmesi için su baskını dedektörlerinin tamamen su altında kalması gerekir. HW grubu su baskını tespiti için bir sensör sunar; su baskını dedektörü 1W-UNI.

Su Sızıntısı Tespiti için Su Baskını dedektörünü bir araç olarak kullanmanın avantajı düşük fiyatıdır. Ancak mülkünüze, donanımınıza veya envanterinize yüksek maliyetli zararlar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

WLD’den farklı olarak su baskını dedektörleri suyu yalnızca tek bir noktada algılar ve tamamen su basması gerekir. Bu, bir su borusu kırıldığında hemen uyarılmayacağınız, ancak alanın önemli ölçüde su basması durumunda uyarılacağınız anlamına gelir. Bu nedenle suyun BT altyapınıza ulaşmadan önce uyarılması gereken veri merkezleri vb. için ideal bir çözüm değildir. Yalnızca WLD algılama kablosu bunu sağlar..

 

 • Suyu yalnızca tek noktada algılar
 • Tamamen su basması gerekir, tepki süresi uzun olup, alarm gecikir
 • Düşük maliyetli kurulum ve sensör

WLD A tip su sızıntısı algılama kablosu

WLD algılama kablosu tip A, herhangi bir iletken sıvının varlığının algılanmasına yönelik bir sensördür. Sıvı, WLD algılama kablosunun tüm uzunluğu boyunca algılanır; bu, genişletilmiş alanın aynı anda izlendiği anlamına gelir. Kablo, veri merkezlerinde zeminlerin altından veya duvarlar boyunca yönlendirilebilir veya boruların etrafına sarılabilir. En küçük hacimdeki iletken sıvı bile (su, etilen glikol…) alarmı tetikleyebilir. Algılama kablosu WLD sisteminin temel bileşenidir; kablonun düzgün çalışması için bir WLD cihazına veya WLD rölesine ihtiyacı vardır.

Algılama kablosu, size uzun vadeli güvenilir uyarılar, grafikler, PDF raporları, açık API, uzaktan cihaz yönetimi vb. sağlayan HWg izleme ekosisteminin (sensörler + cihazlar + SensDesk Teknoloji portalı) bir parçasıdır. Doğru Su Algılama ve erken uyarı çok önemlidir. Veri merkezleri vb. gibi birçok işletmede HW grubuna ait Su Kaçak Tespit Sistemi, tesisinizi sizi tehdit edebilecek yüksek maliyetli su hasarlarına karşı korumak için geliştirilmiş karmaşık bir çözümdür.

WLD algılama kablosu farklı uzunluklarda üretilir, talep üzerine özel uzunlukta kablo üretilir.

• WLD algılama kablosu A – 2m
• WLD algılama kablosu A – 10m
• WLD algılama kablosu A – 50m

WLD sensör kablo özellikleri

Düğüm sınırı olmadan

WLD Tip A algılama kablosu herhangi bir bükülme yarıçapıyla sınırlı değildir. Algılama kablosu düğümlenebilir ve yine de düzgün çalışır. Bu nedenle kurulumu kolaydır ve özel eğitim gerektirmeden yapılabilir. WLD algılama kablosu diğer elektrik kablolarından sonra da takılabilir çünkü çevredeki kabloların hareketinden kaynaklanan hareketler yanlış alarmlara neden olmaz.

Kavrama sınırı olmadan

Su algılama işlevi, makul bir aralıktaki nokta basıncıyla sınırlı değildir. Kablo üzerine basılabilir veya baskı uygulanabilir; yanlış alarm gönderilmez. Ayrıca kapı eşiğinin altından da geçirilebilir.

Bükülme sınırı olmadan

WLD Tip A algılama kablosu diğer elektrik kabloları gibi bükülebilir.

WLD Sensör Kablo Nasıl Çalışır?

 • WLD algılama kablosunun tüm uzunluğu boyunca su (veya başka bir iletken sıvı) algılanır.
 • Erken uyarı – birkaç damla sıvı bile tespit edilir.
 • Uzun vadeli stabil su sızıntısı tespit sistemi (sahte/yanlış alarm yok.)
 • WLD algılama kablosu, maksimum toplam uzunluğa kadar sızıntı algılamayan uzatma kablosuyla kolayca birleştirilebilir. 185 m (NB-WLD için 60.)
 • WLD sistemi, kablonun algılama ve algılamayan bölümlerini birleştirerek uygun maliyetli bir çözüm haline getirebilir.
 • WLD algılama kablosu yeniden kullanılabilir (sulu kablo temizlenebilir, kurutulabilir ve tekrar kullanılabilir.)
 • WLD2, NB-WLD, SD-WLD ve Sensör WLD Rölesi 1W-UNI ile kullanılır.
 • Kolay ve düşük maliyetli kurulum, Uzun vadeli güvenilirlik.
 • WLD bölgesi uzunluk sınırı (60 / 185m), WLD bölgesi girişi olan kullanılan cihaza göre tanımlanır.
 • PoE üzerinden veya harici bir adaptörden güç alır.
 • Algılama durumları: 0 = Tamam / 1 = Su basmış / 2 = WLD kablosu bağlı değil.
 • Zemin üzerine bant ile serilebilir, boruların etrafında dolanarak monte edilebilir, duvara monte edilebilir.

Kolay ve düşük maliyetli kurulum

 • Kablo, veri merkezlerinde zeminlerin altından veya duvarlar boyunca yönlendirilebilir veya boruların etrafına sarılabilir.
 • WLD algılama kablosu kurulumu, diğer elektrik kabloları takıldıktan sonra bile gerçekleştirilebilir.
 • WLD algılama kablosunun kurulumu için özel bir eğitim gerekli değildir.
 • Olası su varlığına göre algılamalı ve algılamasız (uzatma) kabloların kombinasyonu yapılabilir.
 • Her ihtiyaca özel çözümler mümkündür.

Uzun süreli stabil algılama

 • WLD algılama kablosu bir kez kurulduktan sonra yanlış alarm üretmez.
 • Çevredeki kabloların hareketinden kaynaklanan mikro hareketler yanlış alarmlara neden olmaz.
 • Hızlı reaksiyon – suyun birkaç damlası bile algılanacaktır.
 • Mekanik olarak bağlantısı kesilmiş WLD algılama kablosu gösterilecektir.

WLD kablo bileşenleri

WLD algılama kablosu 2 m, 10 m 50 m uzunluklarda sağlanır. Bir bölgedeki algılama kablosunun uzunluğu maksimum 85m olabilir. Kablo, uzatmalı algılamasız kabloyla toplamda 185 metre/bölgeye kadar uzatılabilir (NB-WLD için 60 m). Bölgenin sonunda sonlandırıcı gereklidir (Bağlantı kablosuna dahildir).

 • Bağlantı kablosu – 2m (Yeşil terminal bloğu, 2m, Sonlandırıcı)
 • WLD Algılama kablosu A tip – 2m / 10m / 50m
 • WLD uzatma kablosu A tip – 5m

WLD Algılama ve Nokta Algılama Arasındaki Temel Farklar Aşağıdaki Tabloda Özetlenmiştir

Su Sızıntısı Algılama

Nokta Su Sızıntısı Tespiti

Sensör Tipi

WLD Sensör Kablosu Tip A

Su Baskını Dedektörü 1W-UN

Algılama Bölgeleri / Nokta

1-4 Bölge geniş alan

1 nokta

Tepki Süresi

1-5 dakika

Saat

Çıkış Bilgileri

0 (tamam) / 1 (su) / 2 (kablo hatası)

0 (tamam) / 1 (su)

Bağlantı Sorunu Olan Cihaz Uyarısı

Evet, portal üzerinden

-

Kurulum maliyeti

500 + Euro

Düşük

Su Sızıntısı Potansiyel Zararı

Düşük

Yüksek ve maliyetli

Hangi Ürün İhtiyaçlarınıza Uygundur?

Her ürün farklı bir amaç için üretilmektedir.  HW grubu WLD algılama kablosu, tesislerinizde bulunan suya hızlı tepki vermeyi garanti eder ve bu nedenle su hasarının pahalı olacağı alanlar için en uygun çözümdür. Uygulamalar çok çeşitlidir; algılama kablosu yükseltilmiş zeminlerin altından veya duvarlar boyunca yönlendirilebilir, borular boyunca sarılabilir veya klima çıkışlarının altına yerleştirilebilir.

Öte yandan su baskını dedektörü suyun çok fazla zarar veremeyeceği ve su baskını durumunda hızlı hareket etmemize gerek olmayan yerlerde kullanılabilir. Veri merkezinde bir Su Baskını dedektörü kullanmak, raflarınız ve BT altyapınız arasında yüzme daveti almaya eşittir; bu da muhtemelen kaçınmak isteyeceğiniz bir şeydir.

Su Sızdırma Algılaması (Sensör kablosu)

Noktasal Su Algılaması (Su Basması Dedektörü)

Veri Merkezleri

Bina İçi veya Dışı Büyük Miktarda Su Basması Algılama

Saklama Odaları

Tank İçindeki Su Seviyesini Algılama (Aşırı Yüksek Su Seviyesi)

Teknoloji Noktaları

Ahşap Yapılar

Güvenlik Sistemleri

Sağlık Sektörü

Yatlar Makine Dairesi

Sensör Kablosu İle Su Sızıntısı Algılaması

Su Sızıntısı Algılama (WLD), algılama kablosunun tüm uzunluğu boyunca sıvıyı algılayan bir WLD algılama kablosu kullanır; bu, aynı anda geniş bir alanın izlenebileceği anlamına gelir. En küçük miktarda sıvı bile (birkaç damla) uyarı gönderebilir.

Çeşitli WLD cihazları mevcuttur:

WLD2, SD-WLD, NB-WLD, Sensör WLD Rölesi 1W-UNI

WLD2

SD-WLD

NB-WLD

WLD-Relay

Algılama Alanları Sayısı Tipi

4

1

1

1

WLD En Çok Mesafe

185m / Alan

185m

60m

185m

 • WLD2 (LAN ve WiFi, 4 WLD bölge, tek başına izleme)
 • SD-WLD (LAN ve WiFi, 1 WLD bölge IoT İzleme, portal gerekli)
 • NB-WLD (NB-IoT network, 1 WLD bölge IoT İzleme, portal gerekli)
 • Sensör WLD Relay 1W-UNI (1W-UNI – RJ11 / Röle çıkışı, 1 WLD bölge)
wld-family-wld2-wld

WLD2

wld-family-sd-wld
wld-family-nb-wld

NB-WLD

WLD-Relay

error: Content is protected !!