0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

Watchdog

Watchdog / Keep Alive Nedir ?

Şebeke Bağlantı Kontrolü (Watchdog/Keep Alive)

M2M cihazlarının kullanım yerlerine bağlı olarak (Ulaşılması zor alanlar, insansız kontrol uygulamaları,  saha dolapları, v.s.) cihaza erişim zor olabilir. Uygulamanın karakteristik özelliğinden dolayı cihazın 24/7 özelliğinde, kesintisiz olarak çalışabilmesi, erişilebilmesi gerekebilir. Watchdog, şebeke bağlantı durumunu izleme özelliği, şebeke bağlantısının sürekliliğini sağlayıp, teknik olarak mümkün olan en yüksek seviyede cihazın şebekeye bağlı kalarak görevini sürdürmesini sağlar. Teknik servis amacı ile kurulum yerine destek personelinin gönderilmesini enaza indirgenmiş olur.

Watchdog özelliği şu şekilde çalışmaktadır: cihaz üzerinde tanımlanacak zaman aralığına bağlı olarak cihaz şebeke üzerinden alan adı sorgulamalarını yapar. Bu sorgulamalar sırasında tanımlanmış bir süre sonunda yapılan alan adı sorgulamasına şebeke alan adı sunucusundan bir yanıt gelmez ise, cihaz şebeke bağlantısının kesildiği yorumunu yapar ve modemi yeniden başlatarak, şebeke ile tekrar bağlantı kurmasını sağlar.

SMS İle Uzaktan Cihaz Kontrolü

Watchdog şebeke bağlantı özelliğine ek olarak cihaz uzaktan SMS ile kontrol edilebilmektedir. Herhangi bir nedenden dolayı (hatalı tanımlama, rastgele askıda kalma, v.s.,)  cihaz kilitlenir ise, cihazı tekrar aktif hale getirmek için güç adaptörünü çıkarıp, yeniden takmak gerekecektir. Bunun için de cihazın bulunduğu yere bir servis elemanının gönderilmesi gerekecektir. Cihazın veri aktarım özelliğinin devrede olmamasına karşın, hala SMS alma ve alınan SMS’lere yanıt verebilme özelliğinin aktif olduğu durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda REBOOT komutunu içeren bir SMS ile cihazın yeniden başlatılması sağlanabilir.

SMS ile uzaktan  START, STOP komutlarını göndererek istenildiği anda güvenli bir şekilde cihazı devreye almak, devreden çıkarmak da desteklenen özellikler arasındadır.

watchdog
error: Content is protected !!