0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

POYNTING ROUTER MARINE ANTEN SEÇİMİ

Deniz Uygulamalarında Antenleri Seçmek ve Kurmak İçin En İyi 5 İpucu

LTE Yönlendiricimle Hangi Anteni Kullanmalıyım? Nelere Dikkat Etmeliyim?

İçerik, Stephen Froneman - Poynting Grup

LTE Yönlendiricimle Hangi Anteni Kullanmalıyım?

LTE, 4G ve 5G kullanan 'kıyıya yakın' iletişim olarak da bilinen modern gemi-kıyı iletişimi açısından Denizciler için zorluklar, esas olarak karadaki Baz İstasyonlarından yeterince iyi bir sinyal alma yeteneği ile ilgilidir.

Bu 'Deniz Anteni seçmek için 5 ipucu' dökümanında, 'Denizcilik' kelimesinin başlı başına sadece 'okyanusa giden bir gemi' anlamına gelmediğini, okyanusu, iç su yollarını kullanan tüm gemileri veya bir limanda veya başka bir korunan alanda demirlemiş gemilerin kastedildiğini düşündük.

Çoğu gemi, eğlence, navigasyon veya lojistik veya diğer verilerle ilgili uygulamalar için artık aktif bir İnternet bağlantısı kullanıyor. Uydu iletişimi, özellikle eğlence amaçlı tekneler için, genellikle aşırı derecede pahalıdır.

Önce 'Okyanus'a da Giden' Gemileri Ele Alalım

Eski bir katamaran denizcisi olarak, denize, dalga üzerinde aşağı yukarı hareket (yunuslama) ve yuvarlanmanın denizdeki gemileri nasıl etkilediğine karşı sağlıklı bir saygım var. Elbette günümüzde daha büyük deniz gemileri için, ister Şirket Veri Tabanları, E-posta ve/veya Bulut Sunucuları, ister Navigasyon Sistemleri vb. Sunucular ile karadaki Radyo Frekansı Baz İstasyonlarını kullanarak iletişim kurma yeteneği norm haline geldi.

Mobil İnternet Servis Sağlayıcıları, yalnızca Sahil Toplulukları, Kıyı Şehirleri ve Limanlara hizmet sağlama fırsatını değil, aynı zamanda bu yetenekleri, daha önce de belirtildiği gibi, genellikle ‘kıyıya yakın’ olarak bilinen, karadaki Baz İstasyonlarının erişimindeki suları geçen Gemilere de genişletme fırsatını fark ettiler. Bu, Gemi sahibi için harika olsa da, çalkantılı denizler gibi olumsuz hava koşullarında sinyal alabilme konusunda belirli bir bağımlılık yaratır.

Çalkantılı denizler için en önemli husus, elbette Geminin Pitch (öne-arkaya) ve Roll (sağa sola) yatma’ dır. Bu, Gemiye kurulu Anten/Antenlerin ‘Yükseklik’ veya ‘dikey açıklığı’ için bir gereksinim oluşturur.

Şekil 1. Çalkantılı denizlerde Pitch ve Roll'un Antenin Yüksekliği (Dikey açıklık) ile ilişkisini gösterir. Bu yüzden, denizler ne kadar sert olursa olsun, sizi bağlantıda tutacağız.

Bununla birlikte, Antenin ‘Yüksekliği’, Tekne bir Liman gibi bir yerde veya Baz İstasyonlarının demirleme konumundan daha yüksekte olduğu başka bir korunan yerde demirlendiğinde de aynı derecede önemlidir.
Demirlemelerin çevresinde daha yüksek yerde/yerlerde bulunan Baz İstasyonlarının zorluklarını gösteren Şekil 2.’ye bakın.

Şekil 2. – Her türlü internet erişiminizi verimli ve kesintisiz sağlayın

Örneğin Ren Nehri su yolu gibi su yollarının çoğu, su yolunun yukarısında baz istasyonlarının kurulmasını gerektiren oldukça yüksek Kıyılara sahiptir. Bu da benzer şekilde Anten için geniş bir Yükseklik açıklığına ihtiyaç duyar. Şekil 3. böyle bir senaryoyu göstermektedir.

Şekil 3. İç su yollarında, kanallarda internet bağlantınızın kesintisiz devam etmesi için

1. İyi bir Dikey (Yükseklik) Alım Açısı olan bir Anten Arayın

Poynting Antenlerinde, modern veri iletişim sistemleri tarafından kullanılan tüm frekans bantlarında uygun bir Yükseklik (veya ‘dikey açıklık’) ve bir Antenin alış verimliliğinin korunmasını sağlamak için büyük çaba harcıyoruz.

Tüm belgelerimiz Antenlerimizin Yankısız Odamızda ölçülen GERÇEK sonuçlarını göstermektedir.

Poynting olarak bir Deniz Taşıtının her koşulda mümkün olan en iyi bağlantıya sahip olmasını sağlamak için, Antenlerimizi sınıfının en iyisi Radyasyon Modeli ile tasarlıyoruz.

Deniz taşıtı denize açılıyorsa veya Baz İstasyonlarından daha uzak bir mesafeye seyahat ederse, Dikey Düzlemde Uzay Çeşitliliği dikkate alınmalıdır.

Özet:

Yükseklik – Deniz Anteninizin alım verimliliğini optimize eden iyi bir “dikey” sinyal alma yeteneğini şu durumlarda kontrol edin:

• Dalgalı Denizlerde Tekneniz Öne doğru eğilip,kalkarken,  sağa ve sola sallanırken
• Bir Limanda veya konum olarak daha yüksekte bulunan Baz İstasyonları bulunan bir demirlemede
• Sakin sularda, ancak Baz İstasyonları Gemiden daha yüksekte konumlanmış olarak seyahat ederken

UZAY ÇEŞİTLİLİĞİNE İLİŞKİN ÖZEL NOT:

Uzay Çeşitliliği, denizde, limanda/demirlemede veya iç su yollarında su yollarından geçerken önem kazanır. Su kütleleri boyunca hareket eden elektromanyetik dalgalar, yüzeyden yansıma eğilimi gösterir ve “çok yollu” olarak bilinen bir fenomene neden olur; bu, basitçe, alıcıda birden çok yansıyan sinyalin alındığı anlamına gelir.

2 x 2 MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) özelliğine sahip bir Yönlendiricinin kurulması, aynı “veri akışını” taşıyan iki farklı sinyali alabilen iki Antenin kurulmasına izin verir ve bunu yaparken alınan sinyalin performansını iki katına çıkarabilir.

Bu gibi durumlarda dikey olarak yerleştirilmiş çoklu Antenler çok faydalı olabilir. Çoğunlukla yatay bir “düzlemden”, yani su yüzeyinden yansıyan “çok yollu yansıma”, yoğun şekilde dikey olarak farklı yol uzunlukları oluşturur, dolayısıyla dikey ayırmanın faydası (yatay ayırma yerine), ortaya çıkar.

LTE, 4G ve 5G Yönlendiricilerin MIMO özelliği aracılığıyla performansı arttıran, yapıcı çok yollu alımdan faydalanmak bu şekilde gerçekleştirilebilir.

2. Anteninizin, Geminizin gittiği HER yönden iyi bir sinyal alma yeteneği

Aynı zamanda Antenlerin Azimutu olarak da bilinir.
Seçim Kriteri: İyi Yatay Alma Açısı (Azimuth, 360°).

Bir Deniz Taşıtının hareketliliği, alıcı Anten için zorluklara açık bir meydan okuma demektir. Bir Antenin Azimutu, Antenlerin herhangi bir yönden iyi bir sinyal alma kabiliyetine atıfta bulunan Yatay Radyasyon Modelidir, yani, Geminin etrafında 360° sinyallerin alınmasına izin verir.

Bir limana yaklaşırken ve Sancaktaki bir LTE, 4G, 5G Kulesinden gelen sinyale güvenmenin hayal kırıklığı; örneğin 37° ve aniden, Antenin o yönden iyi bir sinyal alma yeteneğindeki bir anormallik nedeniyle, Elektronik Harita Görüntüleme ve Bilgi Sistemi (ECDIS) için yaklaşma bilgisini kaybedebilirsiniz.

UZAY ÇEŞİTLİLİĞİ HAKKINDA NOT:

Geminin direği üzerindeki boşluk izin veriyorsa, önceki NOT’a göre, Dikey (Yükseklik) düzlemde uzamsal olarak farklı iki Anten olması iyi olur. Bir Deniz Taşıtının direğinde yer verilen Yatay düzlemde uzamsal çeşitlilik sağlanabilirse, bu ek bir avantaj olacaktır.

Deniz Taşıtı, Liman binaları, yüksek nehir kıyıları vb. nesnelerden Yatay düzlemde Yansıma olasılığının yüksek olduğu Limanlar ve/veya Kıyı Girişleri veya Nehir Kenarları gibi alanlarda sıklıkla seyahat ediyorsa, Yatay düzlemdeki mekansal çeşitlilik dikkate alınmalıdır.

Şekil 4. İyi Yatay (Azimuth) alış açısı gidilen yönden bağımsız, iyi bir kapsama alanı sağlayacaktır.

Poynting olarak, size kıyıdan daha uzun mesafelerde her yönde mümkün olan en iyi ‘çok yönlü’ bağlantıyı sağlamak için Antenlerimizi Yankısız odamızı kullanarak tasarlıyor ve test ediyoruz.

Yani, ister kıyıya geliyor olun ya da ister kıyıdan gidiyor olun, Poynting sizi herhangi bir Su Kütlesi üzerinden daha uzun mesafeler boyunca bağlı tutacaktır; ister Okyanus, ister bir Göl, isterse de bent üzerinde İletişim Kuleleri olan bir Nehir olsun.

Şekil 5. Genellikle Çoklu Baz İstasyonu, Limanların çevresinde bulunur. Uygun bir Yatay Radyasyon Modeli, demirliyken veya Limanlarda veya Kıyı Şehirlerine yakın korumalı sularda seyahat ederken mümkün olan en iyi alımı sağlayacaktır.

Şekil 6. İç su yollarından geçerken bile, Nehir kıyısı boyunca birden fazla Baz İstasyonu kurulur. Navigasyon Sistemi, Bulut Sunucuları ve yerleşik müziğinizin kesintiye uğramaması önemlidir.

3. Dayanıklılık (Deniz ortamındaki koşullara dayanıklı; Denizcilik için tasarlanmıştır )

Su üstünde iken en sıkıntılı senaryolardan biri, bozuk veya arızalı bir Anten nedeniyle iletişimin kesilmesidir.

Tüm Poynting Deniz Antenleri en az IP65 fiziksel standartlara sahiptir. Bu da Okyanusların sert unsurlarına dayanabileceği anlamına gelir ve size Anteninizin fiziksel hasar nedeniyle başarısız olma olasılığının gerçekten çok uzak olduğu konusunda gönül rahatlığı sağlar.

-40°C ile +80°C

Yanmaya Dirençli

IP68

4. Seçim: Yeni Teknolojileri de Destekleme

Baz İstasyonlarının konuşlandırılması çok dinamik bir girişimdir. Bu, Mobil Şebeke Operatörlerinin ve İnternet Servis Sağlayıcılarının Hizmetlerini sürekli olarak geliştirme çabası içinde oldukları ve bu amaçla daha yeni hizmetler için farklı Frekans Bantlarını kullanmak anlamına gelir.

Bu, bugün satın aldığınız Antenin, Servis Operatörü tarafından seçilecek gelecekteki Frekans Bantlarının sınırlı kapsamı nedeniyle yeni dağıtılan hizmetleri alamayacağı anlamına gelebilir. Poynting’de Antenlerimizi, gelecekte kullanılması muhtemel tüm olası Frekans Bantlarını kapsayacak şekilde tasarlıyoruz.

5. Kurulum: Anten kablo kayıplarını göz önünde bulundurun

Kablo kayıplarını minimumda tutmak son derece önemlidir. Poynting olarak, size Anten montaj seçenekleri ve Anteninizin en iyi performansını nasıl sağlayacağından emin olmak için gerekli tüm ‘bilgi birikimini’ sağlıyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi Uzay Çeşitliliği haricinde, Yönlendirici ve Anten arasındaki yerleştirme ve mesafenin dikkate alınması, dikkat edilmesi gereken diğer önemli kurulum noktalarıdır.

Anten uygulamalarında genelde yaygın olarak kullanılan kablo tipleri;

1-10m kablo uzunluğu için: HDF-195
1-15m kablo uzunluğu için: LMR-240
15-20m kablo uzunluğu için: LMR-400

Alıcı anten/kule mesafelerinin zor olduğu durumlar için, N-tipi konnektörler ve LMR-240, LMR-400 gibi düşük kayıplı kablo kullanılması düşünülmelidir.

Aaşağıdaki kabloda yönlendiriciye giden 15m’lik bir kablo kullanmanın sonuçlarını ve net kazanç üzerindeki etkisini karşılaştırın. Hesaplama, olası konnektör kayıplarını içermemektedir. Bu nedenle kabloları ‘oluştururken’ kaliteli konektörlerin ve iyi kurulum prosedürlerinin kullanılması zorunludur.

error: Content is protected !!