0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

POYNTING ROUTER HARICI ANTEN PERFORMANS SORULAR

Router Cihazımı Harici Bir Antene Bağladım, Performans Daha Kötü

Sabit Kablosuz Erişim. Teknik Bilgiler, Sorunsuz Çözüm

İçerik, Stephen Froneman - Poynting Grup

Router Cihazımı Harici Bir Antene Bağladım, Performans Daha Kötü

Harici bir anten bağladıktan SONRA yönlendiricimin (router) performansı neden daha kötü?

Harici bir anten bağladıktan sonra daha kötü bir performansla karşılaşmanızın farklı nedenleri olabilir. Aşağıda olası nedenlerden bazıları açıklanmıştır:

Dahili / Harici Anten Seçimi:

Bazı yönlendiricilerin “Dahili” ve “Harici” anten arasında seçim yapma seçeneği vardır. Harici bir anten bağlarken, GUI ayarlarında bu seçeneğin doğru ayarlanıp ayarlanmadığını kontrol etmek önemlidir. Bu seçenek yanlış seçilirse, yönlendirici harici antenden herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Tüm yönlendiricilerde bu seçenek yoktur, bu nedenle lütfen yönlendirici kılavuzunu kontrol edin.

Sorunlu koaksiyel anten kabloları:

Koaksiyel kablolar, uygulama sırasında uyulması ve kullanılması gereken farklı bükülme yarıçapı özelliklerine sahiptir. Bir koaksiyel kablo büküldüğünde veya sıkıştırıldığında, iç malzemeler zarar görebilir ve kablosuz sistemin performansını etkiler. Hasarlı koaks her zaman dışarıdan görülemez ve performansını doğrulamak için test edilmesi gerekir.

Yanlış empedanslı koaksiyel kablosu:

Yanlış empedans spesifikasyonu kullanıldığında, bu, anten ile yönlendiricinin radyosu arasında bir uyumsuzluğa neden olur ve sonuçta kablosuz sistem performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Tüm sistem için aynı empedansın kullanılmasını sağlamak önemlidir, örn. 50 Ohm’luk bir koaksiyel kablo ile 50 Ohm’luk bir anten kullanmak, 50 Ohm’luk bir yönlendirici veya radyo ile gereklidir.

Su geçirmez konnektörler:

Lütfen konnektörlerin su girişine karşı korunduğunu da kontrol edin. Suya, hatta neme maruz kalan konnektörlerin, sıcaklık dalgalanmaları kablonun gün boyunca genişlemesine ve büzülmesine neden olduğu için koaksiyel kabloya su emdiği bilinmektedir. Bu nedenle konnektörlerin uygun şekilde yalıtılması (veya su geçirmez bir alana kurulması) gerekir.

Anten ayarı:

Tek yönlü bir anten (diğer bir deyişle yönlü anten) kullanırken, en iyi baz istasyonuna hizalama son derece önemlidir.

Kurulum engelleri:

Antenin çok yakınında engeller var iken (ağaçlar, binalar vb.) anten kurmak, anten sinyalinin engellenmesine neden olabilir. Baz istasyonu ile müşteri anteni arasında her zaman Görüş Hattı (LOS) gerekli olmasa da, anteni mümkün olan en az engelden yararlanacak şekilde kurmak en iyisidir.

RPSMA konnektörleri:

Bir RPSMA konnektörü genellikle bir SMA konnektörü ile karıştırılır ve bunun tersi de geçerlidir. (RPSMA konnektörleri normalde Wi-Fi uygulamaları için ayrılmıştır). Ara sıra bir RPSMA’yı bir SMA konnektörüne bağlayan müşteriler buluyoruz; bu konnektörler mekanik açıdan kısmen uyumludur, ancak elektriksel olarak uyumlu değildirler. Lütfen bu kolay hata için konnektörlerin kontrol edildiğinden emin olun.

error: Content is protected !!