0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

POYNTING ROUTER HANGI HARICI ANTEN

LTE Yönlendiricimle Hangi Anteni Kullanmalıyım? Omni mi Yönlü mü?

LTE Yönlendiricimle Hangi Anteni Kullanmalıyım? Omni mi Yönlü mü?

İçerik, Stephen Froneman - Poynting Grup

LTE Yönlendiricimle Hangi Anteni Kullanmalıyım? Omni mi Yönlü mü?

Çok yönlü ve yönlü anten seçimi her zaman basit değildir. Tek yönlü ('yönlü') bir anten ile çok yönlü ('omni') bir anten kullanarak yaşanan temel farklılıkları açıklamaya çalışacağız.

İşin özü, yönlü bir antenin kazancını (alımını) bir yöne odaklaması ve kazancı (alımı) diğer yönlerde azaltmasıdır, tıpkı bir el fenerinin bir ampule yaptığı gibi. Omni anten, her yönden benzer bir alım sağlar (normal bir yuvarlak ampul gibi). Bu, dikkate alınması gereken birkaç noktanın listelendiği bir durum olup, hem bir avantaj hem de dezavantaj olabilir.

Router_Antenna_OMNI_PANEL

Omni Anten:

• Avantajları, neredeyse her yönden sinyal alabilmesidir. yani mobil veya LTE özellikli yönlendirici, çeşitli hücresel mobil baz istasyonları arasında herhangi bir yönde dolaşabilir. Bir hücresel baz istasyonu (kule) meşgül veya arızalıysa, başka bir siteyi alma olasılığı, yönlü bir antene kıyasla daha iyidir. Bu nedenle, bu durumlarda iyi bağlantı kararlılığını koruma olasılığınız daha yüksektir.

• Dezavantajı, deneyiminizi olumsuz etkileyebilecek her yönden potansiyel olarak parazit almanızdır. Dolayısıyla, yukarıdaki fayda, daha yüksek parazit alanlarında da bir dezavantaj olabilir (parazit, deneyiminizi bozabilecek istenmeyen sinyallerin alınmasıdır).

• Çok yönlü antenin genel kazancı daha düşüktür, bu nedenle, yönlü anten ile karşılaştırıldığında, tepe verimi daha düşüktür.

• Çok yönlü bir antenin kurulumu, yönlü bir antene göre daha kolaydır ve ağ değiştiğinde (yeni siteler, ağ sorunları vb.) yeniden hizalama/ayarlama gerektirmez.

Yönlü Anten:

• Cep telefonu kulelerinden uzaktaysanız ve tek bir siteden yalnızca marjinal bir sinyal alımına sahipseniz, yönlü bir anten genellikle daha iyi bir seçimdir.

• Faydası, hedef yönden gelen sinyalin yönlülük kazancı (amplifikasyon gibi) yoluyla iyileştirilmesidir. Sonuç olarak diğer yönlerden kazanç azalır ve dolayısıyla parazit (istenmeyen sinyaller) bastırılır. Bu, hücresel ve diğer radyo frekansı (RF) sistemleri alımında daha yüksek bir C/I’nin faydalı olduğu durumlarda Taşıyıcı Girişim Oranını (C/I) iyileştirebilir. Sinyal alım kararlılığı bu nedenle daha iyidir, ancak yalnızca hedef baz istasyonu (kule) meşgul veya arızalı olmadığında.

• Anteni yönlendirdiğiniz yer kötü performans göstermeye başladığında, anteni yeniden hizalamanız gerekebilir.

• Antenin hedef baz istasyonuna veya alıcı-vericiye doğru yönlendirilmesi gerektiğinden, antenin uygulanması daha karmaşık olabilir. Anteni hangi siteye yönlendireceğinizi seçmek her zaman kolay değildir.

• Neredeyse hiç sinyalin olmadığı veya yüksek parazitli bir alanda bir sinyal alma yeteneği olduğunda, yönlü bir anten düşünülebilir.

Özet:

Omni – genel olarak daha iyi güvenilirlik (özellikle hücresel site kesintileri ve tıkanıklık senaryolarında). Zor alanlarda daha yavaş hızlar ve daha az verimli. Yeterli hücresel baz istasyonu alanlarına sahip kentsel/banliyö alanları için daha iyi bir seçenek.

Yönlü – daha iyi verim, ancak hücresel baz istasyonu tıkandığında veya hizmet dışı kaldığında, deneyim çok kötü hale gelebilir. Omni’nin daha iyi performans göstereceği yer burasıdır. Bununla birlikte, zor alanlarda (çoğunlukla uzak kırsal alanlar) yönlü anten, hedef alanla aynı yönde olmayan diğer sitelerden gelen paraziti azaltır – bu, C/I’yi ve dolayısıyla verimi artıran şeydir.

Bir MIMO yönlendiricide hem yönlü hem de çok yönlü antenin uygulanması:
• Yukarıdaki senaryoların avantaj ve dezavantajları olduğu için; her bir seçeneğin dezavantajlarını azaltacak bir MIMO konfigürasyonunda ikisini birleştirmek de mümkündür.

error: Content is protected !!