0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

POYNTING ROUTER CEP TELEFONU SORULAR

Cep Telefonum Neden (LTE) Router Cihazından Daha İyi Performans Gösteriyor?

Sabit Kablosuz Erişim. Teknik Bilgiler, Sorunsuz Çözüm

İçerik, Stephen Froneman - Poynting Grup

Cep Telefonum Neden (LTE) Router Cihazından Daha İyi Performans Gösteriyor?

Kısa yanıt:

Bunun nedeni, bazı router cihazlarında (popüler markalar bile) kullanılan GSM modüllerinin göreli olarak cep telefonlarında kullanılan GSM modüllerine nazaran eski teknolojiye sahip olmasıdır. Öte yandan cep telefonlarındaki teknolojik ilerleme çoğu router cihazında kullanılan teknolojiyi geride bırakmaktadır.

5G teknolojisi ve yeni CAT20 destekli 4G çalışma modu ile bu aralık router cihazlarının lehine kapanmaktadır.

Daha fazla detay isteyenler için:

Bir LTE yönlendirici (router) satın alan ve LTE cep telefonlarının internet indirme hızının yeni kurulan router cihazından daha iyi performans gösterdiğini bulmakla ilgilenen müşterilerden zaman zaman sorular alıyoruz. Bu durum arzu edilmese de bazı durumlarda anlaşılabilmektedir.

Yönlendiricilerin göreli olarak düşük performansının nedenleri genellikle daha az ideal kurgulama ve yapılandırma ile ilgilidir.

Yönlendiricideki ve antenlerindeki uygulama tuhaflıkları, bir cep telefonunun daha iyi performansının tek nedeni değildir, ayrıca yönlendirici donanım özelliklerini ve özelliklerini de dikkate almak gerekir. Bunun nedeni, bazı yönlendiricilerin (popüler markalar bile) eski teknolojiye sahip olması ve dolayısıyla cep telefonlarındaki teknolojik ilerlemenin çoğu yönlendiricide kullanılan teknolojiyi geride bırakması nedeniyle daha düşük performans özelliklerine sahip olmasıdır.

En yeni yönlendiricilerden bazıları, iki ila dört yıl önce cep telefonlarında kullanılan teknoloji ve özelliklere sahiptir. Ölçek ekonomilerine bağlı olduğu için yönlendirici sağlayıcısını suçlayamazsınız. Ancak bazı yeni yönlendirici sürümleri oldukça etkileyicidir, ancak bu, şu anda mevcut olan ‘normal’ yönlendiriciyi temsil etmemektedir.

Ev Yönlendiricileri ve Cep Telefonu Performansı

Genellikle cep telefonlarının Ev Yönlendiricilerinden daha iyi performans gösterdiği görülür. Bunun birkaç nedeni vardır, belli temel unsurlar aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • UE LTE Kategori Sınıfı (CAT) – LTE UE Kategorisi veya Kullanıcı Ekipmanı kategorileri veya sınıfları, LTE cihazlarının performans özelliklerini tanımlamak için kullanılır ve LTE baz istasyonlarının performans seviyelerini bilerek onlarla etkin bir şekilde iletişim kurmasını sağlar.
  • Taşıyıcı Toplama Bantları – Taşıyıcı toplama, kablosuz iletişimde kullanıcı başına veri hızını artırmak için kullanılan bir tekniktir, bu sayede birden çok frekans bloğu (bileşen taşıyıcıları olarak adlandırılır) aynı kullanıcıya atanır.
  • MiMo Anten konfigürasyonu – Uzamsal çoğullama, MIMO anten konfigürasyonu gerektirir. Uzamsal çoğullamada, yüksek hızlı bir sinyal birden çok düşük hızlı akışa bölünür ve her akış aynı frekans kanalında farklı bir verici antenden iletilir.

Genel olarak, Cep Telefonları büyük ölçek ekonomilerinden yararlanır. Ev Yönlendiricileri aynı ölçek ekonomilerinden yararlanamazlar ve yeni nesillerle aynı performans düzeyine sahip olmayan eski LTE Kategori sınıfı yonga setlerini kullanma eğilimindedirler. Bu, kabaca CAT 4/6’ya karşı CAT 18/20/21’e eşittir. CAT 12 kullanan tablodaki Dış Mekan CPE örneği daha pahalı, daha yüksek performanslı bir cihazdır ve Cat4/6 çalıştıran ortalama Ev Yönlendiricisinden daha iyi performans gösterecektir.

Aşağıda, çeşitli cep telefonlarını ve ilgili UE kategori sınıflarını karşılaştıran bir tablo bulunmaktadır. Ev Yönlendiricileri karşılaştırma için tabloya dahil edilmiştir.

Daha az gelişmiş donanım özelliklerine sahip (daha düşük verim kapasitesine sahip) eski teknoloji bir yönlendirici kullanırken bile, diğer avantajlar önemli olabilir. Bu yönlendiriciyi mükemmel antenlerle (Poynting antenleri gibi) birlikte çalıştırmak, gelişmiş göreli sinyal seviyeleri nedeniyle bağlantı kararlılığı gibi farklı avantajlar sunar ve ağ tıkanıklığına karşı bir miktar dengeleme sunar – bu, aşağıdakileri sağlayan daha yüksek Taşıyıcı Girişim Oranı (C/I) nedeniyledir.

‘Daha iyi’ sinyale daha fazla kaynak tahsis etmek için hücresel baz istasyonu. Yani harici antenli yönlendirici, ağ daha zayıf C/I’ye sahip UE’leri sınırlamaya veya engellemeye başladığında baz istasyonunun kapasitesi tıkandığında avantajlı olacaktır. Yönlendiricilerin, CPE’lerin veya cep telefonunun topluca Kullanıcı Ekipmanı (UE) olarak adlandırıldığını unutmayın.

Özetle, UE’nin özelliklerini LTE yeteneğinin ötesinde kontrol etmek önemlidir. Cep telefonunuz CAT-18 uyumluysa ve benzer kalitede bir yönlendirici için ödeme yapmaya hazırsanız, bu ideal olacaktır. Ancak, bir CAT-4 yönlendiricinin performansı, yukarıda bahsedilen CAT-18 cep telefonu ile karşılaştırılamaz, ancak harici bir Poynting anteninin uygulanması, kullanıcı için durumu iyileştirebilir.

error: Content is protected !!