0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

LPWAN

Nesnelerin İnterneti IoT

Daha Düşük Güç Tüketimi

Daha Geniş Kapsama Alanı

Düşük Maliyet

Düşük Güçlü Geniş Alan Ağları (LPWAN)


Düşük güçlü geniş alan ağları (Low-Power Wide-Area Networking / LPWAN) nesnelerin interneti IoT uygulamaları için çok geniş olanaklar sağlamaktadırlar. Mevcut tüm LPWAN teknolojilerinin ortak noktası düşük maliyeti, düşük güç tüketimini ve dar band genişliğini temel alarak çözümler üretmek olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok LPWAN teknolojisi uygulama alanı bulmakla birlikte, ticari ve uygulama pazarları açısından aşağıdaki dört teknoloji öne çıkmaktadır.

LoRa Technology
LoRa teknolojisi chip üreticisi Semtech tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir. Diğer teknolojiler ile kıyaslandığında daha düşük band genişliği sağlayan, Semtech chip kullanımı gerektiren ve açık olmayan standardlarda bir teknolojidir.

SIGFOX
SIGFOX, çok düşük band genişliği gerektiren ve çok düşük enerji tüketimi olan uygulamalar için ideal bir teknolojidir. SIGFOX şebekesini özel kılan IoT cihazları için tamamen ayrı bir network uygulaması olmasıdır. Çalışma frekansı 868 MHz’dir.

NB IoT
NB IoT (dar band IoT) gereksinimleri 2016 yılının başlarında tanımlanmıştır. Düşük band IoT cihazları için uygun LTE teknolojisi olarak tanımlanabilir. Mevcut LTE ve GSM şebekelerinin üzerinden düşük band gerektiren IoT cihazlarının kullanılmasına olanak sağlar.

LTE-M
LTE-M, 3GPP standard sürüm 13 ile ilgili bölüm olup, düşük güç tüketimini sağlamak, cihaz karmaşıklığı ve maliyetini azaltmak, bina içleri gibi radyo işaretlerinin zayıflamadan ulaşabileceği teknolojileri oluşturmak amacını güder. Bu standard, band genişliği anlamında NB IoT teknolojisine üstünlük sağlamanın yanında mevcut LPWAN teknolojileri arasında en yüksek güvenliğe sahiptir.

LPWAN Sensör Çözümleri

Düşük güçlü geniş alan ağları (Low-Power Wide-Area Networking / LPWAN) nesnelerin interneti IoT uygulamaları için çok geniş olanaklar sağlamaktadırlar. Mevcut tüm LPWAN teknolojilerinin ortak noktası düşük maliyeti, düşük güç tüketimini ve dar band genişliğini temel alarak çözümler üretmek olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok LPWAN teknolojisi uygulama alanı bulmakla birlikte, ticari ve uygulama pazarları açısından Private LoRa ve 4G/NBIoT ortaklaşa uygulamaları öne çıkmaktadır.

ITalks sensör uygulama paket çözümü ile kenar sensörlerden Private LoRa  teknolojisi ile toplanan veriler 4G/NBIoT gateway cihazları üzerinden buluta aktarılarak, izleme, kontrol ve yönetme işlemleri yapılmaktadır. Ürün çözümlerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

error: Content is protected !!