0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

LORAWAN AVANTAJLARI

Nesnelerin interneti IoT

Nesnelerin İnterneti - LoRaWAN

Nesnelerin İnterneti, süreçleri ve işlemleri otomatikleştirmek ve daha iyi karar almayı desteklemek için milyonlarca cihazın bağlanmasına, ölçülmesine ve izlenmesine olanak sağlar. Nesnelerin İnterneti’nin geniş kabul görmesi-yükselmesi, Düşük Güçlü, Geniş Alan Ağları (LPWAN) tarafından desteklenir ve bilgilerin düşük maliyetle aktarılması gerçekleştirilir. IoT pazarında farklı uygulamalar için birçok teknoloji ve iletişim protokolü “birlikte” vardır. Endüstriyel IoT, düşük maliyetli, uzun menzilli ve güç tasarruflu sensörler ve aktüatörler gerektirir, LoRaWAN ™, pil ömrü, kapasitesi, aralığı ve maliyeti için LPWAN’ı optimize ederek öne çıkar.

LoRaWAN ™ protokolü, çok düşük güç tüketimi ile uzun menzilli (15km’ye kadar) çift yönlü iletişim sunan ve aynı pille on yıla kadar çalışmayı sağlayan küresel bir standarttır. LoRaWAN ™, uygun maliyetli ağ dağıtımları için lisanssız ISM (Endüstriyel, Bilimsel, Tıbbi) radyo bantlarını kullanmaktadır.

LoRa®’nın avantajı uzun mesafeli olmasıdır. Tek bir ağ geçidi veya baz istasyonu şehirleri veya yüzlerce kilometrekareyi kapsayabilir. Mesafe, belirli bir konumdaki ortama veya engellere bağlıdır, ancak LoRa® – ve MAC katmanı LoRaWAN ™ – diğer tüm standart iletişim teknolojilerinden daha yüksek bir bağlantı bütçesi (özelliğine) sahiptir. Genellikle desibel (dB) cinsinden verilen bağlantı bütçesi, belirli bir ortamdaki aralığı belirlemede birincil faktördür.

LoRaWAN Avantajları

Uzun Menzil

LoRaWAN, sensörler ve baz istasyonları arasında uzun menzilli (15km’ye kadar) iletişim sağlar, bu da GSM hücrelere göre 2-3 kat daha az baz istasyonu demektir.

Pil

LoRaWAN veri iletimi ve alımı düşük akım gerektirir (50 mA’den az), cihazların güç tüketimini önemli ölçüde azaltır ve 10 yıla kadar pil ömrüne izin verir.

Çift Yönlü

Tamamen çift yönlü iletişim, veri alma ve gönderme gerektiren çok çeşitli kullanım durumlarına olanak tanır: örneğin, sokak aydınlatması, akıllı sulama, enerji optimizasyonu, uzaktan cihaz sağlığı kontrolü ve ev otomasyonu.

Kapalı Ortam Yayımı

LoRa radyo modülasyonu, iç mekanlara derinlemesine nüfuz etmeyi sağlar ve yeraltında bulunan su, gaz sayaçlarını izleyen sensörlere ulaşma yeteneği ekler.

Açık Kaynak

LoRaWAN standardı, standardın geliştirilmesini denetleyen ve tüm LoRaWAN ağları arasında birlikte çalışabilirlik sağlayan LoRa Alliance tarafından yönetilen açık bir protokol yaklaşımına dayanmaktadır.

Lisans Gerektirmeyen Band

LoRaWAN ağları, herhangi bir servis sağlayıcısının herhangi bir frekans için lisans almak zorunda kalmadan LoRaWAN ağlarını dağıtmasına ve çalıştırmasına izin veren, maliyetsiz ISM bantlarında (EU 868, AS 923, US 915 MHz) çalışmaktadır.

Maliyet

LoRaWAN açık standardı, ücretsiz işletim frekansları ve düşük maliyetli baz istasyonları ile bir araya geldiğinde, kullanıcıların kısa sürede ve minimum yatırımla ağ kurmalarına olanak tanır.

Ağ Tabanlı Konum

LoRaWAN, herhangi bir LoRa cihazını pasif olarak bulmak için ağ üç nokta yöntemini kullanabilir. GPS ile karşılaştırıldığında, özellikle iç mekanlar için yeni izleme uygulamaları, daha düşük maliyet ve daha iyi pil ömrü optimizasyonu sağlar.

LPWAN Sensör Çözümleri

Düşük güçlü geniş alan ağları (Low-Power Wide-Area Networking / LPWAN) nesnelerin interneti IoT uygulamaları için çok geniş olanaklar sağlamaktadırlar. Mevcut tüm LPWAN teknolojilerinin ortak noktası düşük maliyeti, düşük güç tüketimini ve dar band genişliğini temel alarak çözümler üretmek olarak tanımlanabilir. Günümüzde birçok LPWAN teknolojisi uygulama alanı bulmakla birlikte, ticari ve uygulama pazarları açısından Private LoRa ve 4G/NBIoT ortaklaşa uygulamaları öne çıkmaktadır.

ITalks sensör uygulama paket çözümü ile kenar sensörlerden Private LoRa  teknolojisi ile toplanan veriler 4G/NBIoT gateway cihazları üzerinden buluta aktarılarak, izleme, kontrol ve yönetme işlemleri yapılmaktadır. Ürün çözümlerine ulaşmak için lütfen tıklayınız.

error: Content is protected !!