0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

GPSPATRON GNSS SİBER GÜVENLİK

GNSS Siber Güvenlik Platformu

Hepsi bir arada platformumuz, hassas izleme, sınıflandırma, yerelleştirme sunarak gerçek zamanlı GNSS girişim/etkileşim korunma yönetiminde üstünlük sağlar. Ham GNSS gözlemindeki anormallikleri tespit etmek için tasarlanmıştır ve GP-Probe ile birleştirildiğinde en karmaşık yanıltma saldırılarına bile karşı koyar.

Uygulamalar

GNSS İşaret Kalitesi
İzleme ve Log Kayıt

Gömülü 60MHz RF sinyal analizörü ve üst düzey GNSS alıcılarıyla GP-Probe TGE2, mükemmel spektrum izleme yetenekleri ve RF parazit tespiti, sınıflandırma, yerelleştirme bilgilerini sağlar.

GNSS Girişim - Etkileşim
İzleme

GP-Cloud, her saniye yüzlerce bağlı GP-Prob veya RTK Baz İstasyonundan gelen ham GNSS verilerini gerçek zamanlı olarak işler. Çözümümüz GNSS sinyal kalitesini tahmin eder, anormallikleri tespit eder ve analiz sonrası için geniş bir veri setini veritabanına kaydeder.

GNSS Aldatma İşareti
Tespiti

Piyasadaki en sağlam GNSS siber güvenlik çözümünü sunuyoruz. Üç kanallı bir GP-Probe ile birlikte çözüm, karmaşık GNSS yanıltma saldırılarını gerçek zamanlı olarak tespit edebilir.
Sistemimizin JammerTest2023’teki olağanüstü performansına göz atın!

gnss-signal-quality2-1024x576
Application-GNSS-signal-analiser-1024x576
spoofing-detection3-1024x576

Ürünler

GP - Cloud

Gömülü 60MHz RF sinyal analizörü ve üst düzey GNSS alıcılarıyla GP-Probe TGE2, mükemmel spektrum izleme yetenekleri ve RF parazit tespiti, sınıflandırma, yerelleştirme bilgilerini sağlar.

GP - Probe ve Aksesuarlar

GP-Cloud, her saniye yüzlerce bağlı GP-Prob veya RTK Baz İstasyonundan gelen ham GNSS verilerini gerçek zamanlı olarak işler. Çözümümüz GNSS sinyal kalitesini tahmin eder, anormallikleri tespit eder ve analiz sonrası için geniş bir veri setini veritabanına kaydeder.

GP - Simülatör

Piyasadaki en sağlam GNSS siber güvenlik çözümünü sunuyoruz. Üç kanallı bir GP-Probe ile birlikte çözüm, karmaşık GNSS yanıltma saldırılarını gerçek zamanlı olarak tespit edebilir.
Sistemimizin JammerTest2023’teki olağanüstü performansına göz atın!

Endüstride Uygulamalar

5G

5G zaman senkronizasyonu doğruluğu gerekliliklerini karşılamak sektör için en zorlu olanıdır. GPSPATRON, zorlu girişim koşullarında ve hatta yanıltma durumunda GNSS’den zorunlu hassasiyetin elde edilmesine yardımcı olur.

Finansal Servisler

MiFID II ve SEC 613’e göre, Avrupa ve ABD’deki finansal hizmet firmalarının sıkı zaman senkronizasyonu gerekliliklerine uyması gerekmektedir. GNSS yanıltma saldırıları, bankacılık işlemlerinin güvenliğini ve bütünlüğünü etkileyen zaman damgası değişikliğine neden olabilir.

Havaalanları

ICAO Annex 10 gerekliliklerine göre, havalimanlarının doğruluk tutarsızlıklarına hızlı yanıt vermek ve olay incelemeleri yürütmek için GNSS izleme ve kayıt sistemlerini uygulaması gerekmektedir.

Tehlikeli Madde Taşımacılığı

Tehlikeli maddelerin taşınması taşımacılık sektörünün önde gelen güvenlik uygulamalarından biridir. GPSPATRON, kasıtlı GNSS yanıltma veya karıştırma saldırılarının gerçek zamanlı tespitini sağlar.

Networks

Telekomünikasyon

Telekomünikasyonda (3G, 4G, 5G, SATCOM, PMR, PSTN), GNSS, TDMA zamanlaması, zaman aralıklarının senkronizasyonu ve aktarımlar için kullanılır.

Enerji Dağıtım

WAMS’ın merkezi parçası olan PMU, kusursuz Ağ İzleme ve Otomatik Koruma sağlamak için senkronizasyonun tam olmasını gerektirir. PMU’ların zaman senkronizasyonu bozulması, ardışık arızalara ve büyük ölçekli güç kesintilerine yol açabilir.

Spektrum İzleme

GPSPATRON, GNSS paraziti izleme, yanıltıcı/karıştırıcı sınıflandırması ve sinyal kalitesi analizi için kullanılabilir.

Veri Merkezleri

Veri merkezleri, işlemler ve dağıtılmış veri işleme, günlük dosyası doğruluğu, denetim ve izleme için milisaniyenin altında hassasiyette zaman damgası gerektirir. GNSS sahteciliği, SSL sertifikalarının başarısız olmasına neden olabilir.

Raylı Ulaşım Sistemleri

GNSS, düşük yoğunluklu hat ağlarındaki trenleri takip etmek için kullanılır. Otomatik Tren Kontrol Sistemleri hız ve konumu belirlemek için GNSS’yi kullanır. GNSS her koşulda çalışmalıdır: GNSS yanıltma/karışma saldırısı, yüksek RF paraziti altında.

Denizcilik

GNSS, navigasyon, deniz tabanı haritalaması, su altı araştırmaları, tarama, açık deniz sondajı ve boru hattı yönlendirme gibi çeşitli denizcilik uygulamalarına uygulanır. Aynı zamanda dünya çapında denizde binlerce GNSS yanıltma olayı kayıtlara geçmiş durumda.

Military

Silahlı Kuvvetler

Silahlı kuvvetler, tatbikatlar, operasyonlar sırasında ve üsleri drone’lara karşı korumak için GNSS sahtekarlığını aktif olarak kullanıyor. Sivil altyapıların zarar görmemesi için bu faaliyetin dikkatle izlenmesi gerekmektedir.

Sayısal Yayınlar

DVB-T/T2, T-DMB, DAB veya DRM gibi Tek Frekanslı Ağlar (SFN) modunda dijital yayın, hassas ve güvenilir senkronizasyon gerektirir. PPS aşamasının doğruluğunun düşük olması durumunda hizmet kaçınılmaz olarak başarısız olur.

Ağ RTK

GNSS RTK ağı, hassas, gerçek zamanlı konumlandırma gereksinimleri olan birçok uygulamanın kritik bir parçasıdır. Bu nedenle, RTK baz istasyonlarının güvenilir GNSS yanıltma korumasına sahip olması gerekir. Sahtecilik, binlerce kullanıcıya zarar verebilecek yanlış verilere neden olabilir.

Otonom Araçlar

Otonom makinelerin başarısı, GNSS’nin tavizsiz doğruluğunu ve güvenilirliğini gerektirir. Koordinat veya hız manipülasyonları istenmeyen hasarlara, hatta insan kayıplarına yol açabilir.

Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtlar

Mevcut GNSS anteni bir zaman sunucusu ile GP-Probe arasında paylaşılabilir mi?

Evet elbette. GP-Divider’ı kullanabilirsiniz. 10 mA akım simülasyonuna sahip iki yönlü bir RF güç bölücüdür. Anten ön yükselticisi akım ölçümü ile zaman sunucusu için akım simülasyonu gereklidir.

Eşzamanlı ve eşzamansız kimlik sahtekarlığı saldırıları arasındaki fark nedir?

Eşzamansız bir yanıltma saldırısında, oluşturulan sinyal, koordinatlar, zaman vb. gibi çeşitli parametreler açısından orijinal sinyalden farklı olabilir. Eşzamanlı yanıltıcılar, orijinal sinyalle aynı olan bir sahte sinyal üretir. Öte yandan, parametrelerdeki keskin değişim nedeniyle asenkron saldırıların tespit edilmesi kolaydır. Eşzamanlı saldırıların gerçekleştirilmesi çok daha zordur, ancak saldırganların fark edilmeyecek şekilde zaman veya koordinatları değiştirmesine olanak tanır. 

GP-Probe neden harici PPS gerektiriyor?

Bu kesinlikle bir zorunluluk değildir. Zaman sunucusunun PPS çıkışını GP-Probe’un PPS girişine bağlayabilir ve faz kaymasını kontrol edebilirsiniz. Zaman sunucusunun sağlığını gerçek zamanlı olarak kontrol etmek için sistemin ek bir işlevidir.

GP-Cloud uygulaması güvenlik duvarından önce kurulabilir mi?

Evet. GP-Cloud farklı lisans türleri altında sağlanabilmektedir. Bulutta kullanabilir veya kendi sunucularınıza kurabilirsiniz.

GP-Probe 3 anten gerektiriyor mu?

Bu isteğe bağlıdır. Kasıtlı kimlik sahtekarlığı saldırılarına karşı garantili koruma arıyorsanız üç kanal/anten gereklidir. Temel yanıltma tespiti veya sadece GNSS sinyal kalitesinin izlenmesi için bir kanal/anten gereklidir.

GNSS karıştırma ile yanıltma arasındaki fark nedir?

Sıkışma – gürültü oluşumu. Sahtekarlık – sahte uydu sinyali üretimi. Karıştırmanın tespit edilmesi kolaydır; ilgili uydular kaybolur. Sahte sinyaller aynı güce, modülasyona, yapıya, sözde aralıklara, dopplere vb. sahip olabileceğinden sahteciliğin tespit edilmesi son derece zordur. Karıştırıcılar zaman sunucuları için büyük bir sorun değildir çünkü sunucular dahili bir yerel osilatöre sahiptir ve zaman sunucuları için bir faz ve frekansı tutabilirler. birkaç gün. Sahtekarlıklar zaman sunucuları için en büyük sorundur çünkü zamanı hareket ettirebilirler.

Zaman sunucularını sahtekarlık saldırılarına karşı nasıl koruyabiliriz?

GNSS zaman sunucularını korumak için GP-Blocker’ı geliştirdik. Gömülü gürültü oluşturucuya sahip bir tehdit engelleyicidir. En güçlü RF sinyallerini bile engelleyebilir. GP-Blocker, GP-Probe’a bağlanır ve sahtecilik veya düşük sinyal kalitesi durumunda, korumalı zaman sunucusunun anten portunun bağlantısını kesebilir.

error: Content is protected !!