0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

ENCORE SCADA

SCADA, SDLC, Bisync, X.25, Async, DNP, CDC, X.42

SLE Şifreleme, Mükemmel VPN Güvenliği

Sadece Profesyonel Çözümler

Encore Network  SCADA çözümleri  endüstriyel 4G LTE router tabanlı, profesyonel tam TCP/IP yığın özelliklerine sahip çözümler olup, farklı endüstri uygulamaları için “Bakırdan GSM’e” kesintisiz, VPN destekli güvenli çözümler sağlarlar.

SCADA

Çoklu protokol eski tip network uygulamasından güvenli IP VPN uygulamasına geçiş

Problem

Çoklu  sunucu ortamlarını  desteklemeyen eski tip SCADA network uygulamaları günümüz iletişim teknolojilerindeki gelişmelere  ve  ihtiyaçlara bağlı olarak güncelliğini yitirmektedir. Pek çok SCADA network uygulaması radyo link hattı, çevirmeli modem veya ayrılmış veri bağlantı hatları ile uç nokta – merkez arasında bağlantı sağlar. Bu bağlantılar birebir donanım çözümü gerektirir. Uzak terminal birimleri (RTU) alınan verileri aktarım amacıyla değiştirmek için bir modeme/radyoya gereksinim duyar, veri aktarılan yerdeki sunucu da gelen işareti değiştirmek için başka bir cihaz kullanır. Bu da hata korumanın sağlanabilmesi için çift sunucu gerektirir ki, yönetim açısından zor olmanın yanında oldukça pahalıdır.

Aşağıdaki 1 numaralı grafikte iki uzaktan çalışan RTU ile merkezdeki tek sunucunun iletişimi gösterilmiştir. RTU seri arabirim  üzerinden radyo/modem kullanarak bağlantıyı sağlamaktadır. Sunucu tarafında (FEP), ilgili arabirime bağlı bir modem ile işaretin dönüştürülmesi sağlanır. Her iki bağlantı için iki ayrı modem alınması gerekir, bu da kesinlikle pahalı ve uygun olmayan bir çözümdür.

Encore Çözümü

Encore Networks, kesintisiz IP network aktarım teknolojisi ile noktadan noktaya tam bir SCADA çözümü sağlar. Encore’un BANDIT™ ürün ailesi zor endüstriyel koşullarda çalışan router ürünlerinden oluşmakta olup, eski SCADA protokollerini  IP’ye çevirir ve aynı anda her iki bağlantıyı da destekler. Böylelikle kullanıcılar bütçeleri ve uygulama zamanlarına bağlı olarak kolayca IP tabanlı sistemlere geçebilirler. SCADA network uygulamaları tüm network uygulamasında VPN kullanılması ile tam güvenli hale gelir.

Aşağıdaki 2 numaralı grafikte Encore çözümü gösterilmiştir. RTU, BANDIT 2™ veya BANDIT 3™ router cihazlarına seri arabirim üzerinden bağlanmıştır. RTU cihazı güncelleştirildiğinde veya  yeni bir IP cihaz ile değiştirildiğinde yapılması gereken tek şey, bağlantının router üzerindeki seri arabirim yerine Ethernet arabirimi üzerinden sağlanmasıdır. VPN network zaten uygulanmakta olduğundan, salt kablo değişikliği ve IPsec destekli cihaz üzerinde sonlandırılma yapılması yeterli olacaktır. Encore’un VSR 1200™ VPN cihazı FEP tarafında 480 uzak bağlantıyı ve 24 lokal seri bağlantıyı destekler. Çok sayıda VSR 1200™ cihazını yığınlaştırarak sınırsız seri bağlantı desteği sağlanabilir.

encore_save_energy_273x107px

Grafik 1

Problemler:
     ► Radyo ve özel hatlar ► Şifreleme yok
     ► Tek sunucu ► İki kat donanım
     ► Tek noktaya bağlı hata koruması  

Grafik 2

Problemler:
     ► Çift yönlendirme desteği ► Network bilinmezliğine uygun
     ► Çoklu sunucu ► VPN–IPSEC – AES256 veya 3DES (Şifreleme algoritmaları)
     ► Gerçek hata koruması  
error: Content is protected !!