0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

AMIT Dynamic IP – Static IP

AMIT: Dinamik IP, Statik IP

AMIT Modem/Router cihazının 3G/4G şebeke bağlantıları  uygulamaya bağlı olarak Dinamik IP veya Statik IP ile sağlanabilir.

Uygulamada Port Yönlendirme gereksinimi yok ise Dinamik IP ile bağlantı en çok tercih edilen bağlantıdır. Dinamik IP ile bağlantıda modem bağlantı ekranında görünen ve operatör tarafından atanan IP adresi ile, operatörün modemi dış dünyaya bağladığı IP adresi farklıdır. (Dinamik IP adres röle işlemi).  Aşağıdaki ekran resimlerinde bu farklılıklar gösterilmektedir.

Standard parametreler ile otomatik bağlantı, Dinamik IP:
Basic Network sekmesi / WAN sekmesi  / Internet Setup sekmesi / Edit / Auto-Selection

Auto-Selection ile yapılan bağlantı sonrasında modem bağlantı ekranında operatör tarafından atanan Dinamik IP adresi aşağıdaki gibi görülecektir.

Dinamik IP ile bağlantıda modem bağlantı ekranında görünen ve operatör tarafından atanan IP adresi ile, operatörün modemi dış dünyaya bağladığı IP adresi farklı olacağından ekranda görülen 10.81.13.8 IP adresi ile dış dünyadan modeme ulaşılmak (ping, uzaktan bağlantı v.s.) başarısız olacaktır.

Dış dünyadan modeme ulaşmak için gerekli IP adresi (modemin dış dünya bağlantısı için kullandığı IP adresi / Dinamik IP adres röle işlemi sonrası adres), internet üzerinden çevrim içi çalıştırabileceğiniz IP adres sorgulama yardımcı programları ile bulunabilir.  Bu adresi bulduğunuzda doğrudan bu IP adresi ile modeme erişmek mümkün olacaktır.

Söz konusu cihazı şebekeye dahil eden baz istasyonunda operatör algoritmalarına bağlı olarak, cihazın operatör bağlantısı tek taraflı sonlandırabilir. Şebeke tarafından tek taraflı olarak yapılan bu işlem sonrası AMIT Modem/Router cihazı yeniden bağlantı için gerekli algoritmayı çalıştırıp, sürekli internet bağlantısını sağlayacaktır. Fakat bu durumda dış dünyadan erişimi sağlayan IP adresi de değişecektir.

Statik IP adresi tanımlanmış SIM kartı ve APN parametreleri ile bağlantı, Statik IP:
Basic Network sekmesi / WAN sekmesi  / Internet Setup sekmesi / Edit / Manual-Configuration

Bu bağlantı örneğinde statik IP adresi tanımlanmış Vodafone SIM kartı kullanılmıştır. Vodafone statik bağlantı için APN adı, “internetstatik” ‘dir.

APN tanımlı bağlantı sonrasında modem bağlantı ekranında operatör tarafından atanan Statik IP adresi aşağıdaki gibi görülecektir.

Statik IP ile bağlantıda modem bağlantı ekranında görünen ve operatör tarafından atanan IP adresi ile, operatörün modemi dış dünyaya bağladığı IP adresi aynıdır. Bu IP adresi modem kapatılıp açıldığında veya yukarıda anlatıldığı gibi operatör tarafından devre dışı bırakılıp yeniden başlatıldığında değişmeyecek, sabit kalacaktır. Belirlenen Statik IP adresi devamlı sabit olduğundan modem NAT bağlantısı, dış dünya ile modem arkasındaki cihazlar arasındaki port yönlendirmeli erişimler sorunsuz olarak çalışacaktır.

error: Content is protected !!