0212 358 5909 - 0212 358 5908
Çamlık Yolu Sokak Uğurlu Apt. No:4 D:7 Etiler, 34337 İstanbul

SAILTIMER BLADES

SailTimer

Wind Instrument RB™

SailTimer Wind Instrument™, Yeni Standartlar

Rüzgarı kaçırmayan özel pervane dizaynı

Mevcut anemometre cihazları sadece rüzgar bilgilerini verdiğinden, en uygun rüzgar yolunu ve açılarını kendi başınıza hesaplamanız gerekmektedir.

SailTimer Wind Instrument™ ile SailTimer Charts Edition (CE) veya iRegatta uygulamalarını kullanarak teknenizin kutup bilgilerini (Tüm yolculuk sırasında tüm noktalarda) alabilirsiniz. Canlı rüzgar bilgilerini Wind Instrument üzerinden alıp, önünüzdeki rüzgar alanlarına göre en uygun rüzgar yolunu hesaplayabilirsiniz. Bu uygulama ile tekneler için tamamen yeni bir navigasyon sistemi oluşturulmaktadır.

SailTimer Wind Instrument™ üzerindeki rüzgar yakalama bıçakları yelkenli tekneler için özel olarak geliştirilmiş bıçaklar olup, yukarı doğru konumda anemometre fincanı, arkaya doğru yatık durumda ise pervane gibi iş görmektedir. Yukarıdaki fotoğraflar aynı rüzgar fincan bıçağını farklı konumalardan göstermektedir. Standard fincan, ultrasonik ve pervane ile rüzgarı yakalayan anemometrelere yukarı doğru çalışacak şekilde dizayn edilmiş olup, alttan gelen rüzgarlarda daha az keskinlikle ölçüm yaparlar.

Elektronik devre rüzgar yön çubuğunun kuyruğunda yer almakta olup, tamamen plastik koruma altına alınmıştır. Suya dayanıklı muhafazalar conta kullanıldığından dolayı, zamanla kaçınılmaz bir şekilde sızdırma söz konusu olacaktır. Bu nedenle SailTimer Wind Instrument™ elektronik devresi şeffaf, katı blok plastik içine yerleştirilmiştir, conta kullanılmamıştır. Güneş panelleri de için yer almaktadır. Güneş ışığı ve radyo dalgaları sorunsuzca aktarılmaktadır. Harici bir muhafaza kutusu gerekmediğinden blok içinde hava bulunmaz, dolayısı ile de yoğunlaşma olmaz.

Rüzgar hız sensörü rüzgar yakalama fincanlarındaki bir mıknatıs tarafından tetiklenir, kablo kullanılmaz. Hataya veya sızıntıya neden olacak hiçbir kablo kullanılmamıştır. Manyetik alan elektronik devre üzerindeki sensörü tetiklemek için plastik blok üzerinden kolayca geçer.

Direkten aşağıya kablo bağlantısı gerekmez. Kontrol panel noktası arkasında ilave bağlantılara, bağlantı uç yuvasına gerek kalmaz. Olası kablo problemleri ortadan kaldırılır, her şey kablosuz olarak aktarılır. SailTimer cihazından kablosuz olarak alınan rüzgar verisini otomatik-pilot ve/veya seyir haritasına aktarmak isterseniz NMEA konnektörü ile güvenli bağlantı sağlayacak olan Air Link™ çeviricisini kullanabilirsiniz.

Kendi enerjisini üretir. Tamamen yeterli, dahili güneş paneli üzerinden gerekli enerji üretilir. Ana besleme ünitesi yoktur, pil değiştirme gibi bir gereksinim olmaz. Sürekli çalışma için güç kaynağına bağlanması gerekmeyen, endüstrideki çok az sayıdaki kablosuz cihazlardan biridir. Sürdürülebilir enerji kaynağı olarak mini güneş panelleri kullanılmış olup, toplanan veriler iOS ve Android cihazlarına aktarılır.

Küçük tip teknelerde bile kullanılabilecek ilk direk tipi anemometre olup, taşınabilir bir cihazdır. Yoğun su sıçratma koşullarında bile çalışabilir. Pek çok tekne sahibi anemometre kullanmak istemekle birlikte, geleneksel olarak anemometrelerin 12V DC enerji gerektirmesi nedeniyle bazı tekneler için pahalı bir güç kaynağı çözümü söz konusu olmaktadır. Küçük tekneler için bile akıllı telefonun GPS ve harita özelliğini kablosuz veri aktaran, güneş panelli enerji ile beslenen SailTimer Wind Instrument cihazı ile birleştirip, ekonomik ve profesyonel bir anemometre cihazı oluşturulabilir.

Dikey dizayn. Pek çok anemometre yatay dizayn edilmiş olup, kuşların üzerine konması nedeni ile fonksiyon kaybına uğradığı bilinmektedir. Wind Instrument dikey dizayn özelliği ile bu olumsuz durumu ortadan kaldırmaktadır.

Rüzgar yön çubuğu doğrultusunda dahili sayısal pusulaya sahip ilk anemometre. Yoğun ürün araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucunda oluşturulan hareket sensörü ve yazılımı çok dalgalı ortamlarda bile kararlı bir rüzgar doğrultusu sunar. Kalibrasyon gerektirmez; rüzgar doğrultu çubuğu tekne başının neresi olduğuna bakmadan nereyi gösterdiğini bilir.

Dönen direkler. Tipik olarak tekne sabit direği doğrultusunda montaj edilen anemometrelerin kalibre edilmesi gerekir. Dolayısı ile dönen direk üzerinde doğru çalışamazlar, özel ayarlamalar yapmak gerekir. Buna karşın SailTimer Wind Instrument™ rüzgar doğrultu çubuğu tekne veya dönen direk doğrultusundan bağımsız olarak nereya baktığını bilir. Bu özelliği ile dönen direkler ile birlikte çalışabilen ilk anometre tanımını sağlar.

Düşük maliyet. Üstün teknik özellikleri ve ürün güvenirliği göz önünde bulundurulduğunda, Wind Instrument oldukça ekonomik bir cihazdır.

error: Content is protected !!